Így módosul a számlázás júliustól – kérdések és válaszok

  • 0

Így módosul a számlázás júliustól – kérdések és válaszok

Két lépcsőben bővítik Magyarországon az online adatszolgáltatási kötelezettek körét. 2020 júliusától minden belföldi adóalanynak kiállított számlát jelenteni kell az adóhatóságnak, 2021. január 1-től pedig már mindegyik belföldi teljesítési helyű számláról (tehát a magánszemélynek és külföldieknek kiadottat is) kell adatot szolgáltatni.

Használható kézi számlatömb július után?

Igen, ezt a jogszabály nem tiltja, azonban nem sok értelme van, hiszen a kézi számla kiállítását követően másnap estig, vagy legkésőbb 4 napon belül az így megírt számla adatait fel kell vinni a NAV online felületére. Az 500 ezer forint áfa tartalmat elérő számlák esetén legkésőbb a számla kibocsátását követő napon el kell végezni az adatszolgáltatást az online felületen, a többi számla esetén erre 4 nap áll rendelkezésre.

Kiket érint az online adatszolgáltatási kötelezettség?

2020. július 1-től minden olyan belföldi adóalanyok közötti ügyletről kiállított számla adatairól adatot kell szolgáltatni, amelynek az áfa-törvény előírásai szerint a teljesítési helye belföld. Magyarul a cég-cég kapcsolatban (ideértve az egyéni vállalkozókat is) létrejött számlákról van szó, 2020. január 1-től pedig ez a kör kibővül a cég-magánszemély kapcsolatban kiadott számlákkal is.

A KATA vállalkozók által kiállított számlákat is érinti a változás?

Igen

Az áfa-mentesen kiállított számlákat is érinti a kötelezettség?

Igen

Milyen adatokról kell adatot szolgáltatni?

A számla áfa-törvény szerinti kötelező adatairól kell adatot szolgáltatni, ehhez az adóalany vevők esetén a nevén és címén kívül 2020. július 1-től az adószámát is el kell kérni.

A helyesbítő és sztornó számlákról is kell adatot szolgáltatni?

Igen

Az előleg és végszámlákról kell adatot szolgáltatni?

Igen

A nyugtáról kell adatot szolgáltatni?

Nem

Mennyi idő alatt kell kiállítani a számlát?

2020. júliusától a jelenlegi 15-ről 8 napra rövidül a számla kibocsátására rendelkezésre álló idő.

Milyen büntetés vár a bejelentést elmulasztókra?

A büntetés igen tetemes lehet: egyéni vállalkozóknál, illetve adószámos magánszemélyeknél a mulasztási bírság akár 200 ezer forintra rúghat, cégek, szervezetek pedig félmilliót is fizethetnek – számlánként!

Hogy érdemes akkor kiállítani a számlákat?

A legegyszerűbb egy olyan telepítést nem igénylő, felhő-alapú számlázó program használata, mint például a Számlázz.hu, mely akár ingyenesen is használható.
Ezek a számlázó rendszerek bármilyen internetezésre alkalmas eszközön tökéletesen működnek, mindössze egy böngészőre és internetkapcsolatra van szükség. A számlák okostelefonon vagy tableten is kiállíthatók, akár a böngészőben, akár a szolgáltató applikációjában. Amennyiben a vevő e-mail címe rendelkezésre áll, a rendszer azonnal elküldi a számlát e-mailben, nincs szükség nyomtatásra sem, és ezzel egy időben az adatszolgáltatási kötelezettség is azonnal teljesül.

Van egyéb teendő július előtt a számlázással kapcsolatban?

Igen, amennyiben még nem történt meg, a számlázó programot, vagy számlázó fiókot össze kell kötni a NAV rendszerével. Ehhez regisztrálni kell a NAV-nál egy úgynevezett technikai felhasználót, és az ahhoz kapott kódot be kell írni a számlázó program erre a célra szolgáló beállítási mezőjébe.

Részletesebben minderről a NAV összefoglalójában