Számlázó programok bekötése a NAV-hoz – megjelent a tervezet

  • 0

Számlázó programok bekötése a NAV-hoz – megjelent a tervezet

A tavaszi adócsomag részeként kihirdetett tervezet szerint 2018 júliusától lép majd életbe az a jogszabály, mely a számlázó programok NAV-hoz való bekötését és az online adatszolgáltatást írja elő.

A tervezet alapján az áfa-alanyoknak 2018 júliusától külön jogszabályban meghatározott elektronikus módon kell adatszolgáltatást teljesíteniük azon számlázási funkcióval rendelkező programmal kibocsátott számlák adattartalmáról, amelyekben egy másik, belföldön nyilvántartásba vett adóalanyra áthárított adó összege eléri vagy meghaladja a 100.000 forintot (Art. 31/B. § (2a) bekezdés).

A számlázó programnak biztosítania kell a számlák adattartalmának elektronikus úton történő továbbítását az adóhatóság felé. Az adatszolgáltatásnak legalább az Áfa tv. szerinti kötelező adattartalomra kell kiterjednie (Áfa tv. 169. § és 170.§), de további adatok továbbítása is lehetséges.
A programnak azonnal, de legfeljebb 24 órán belül képesnek kell lennie adatot szolgáltatni a NAV felé a kiállított dokumentumokról. A dokumentum abban a pillanatban minősül kiállítottnak, amikor a számlázó program a dokumentum adatait lezárja, és annak módosítására már nincs lehetőség.

A számlakiállítás folyamatában előfordulhatnak olyan esetek, amikor a kiállított számla nem megfelelő adattartalommal készül el, ezért az érvénytelenítésre kerül, és egy új számla kerül kiállításra. Amennyiben a nem megfelelő adattartalmú számla adatszolgáltatás köteles, akkor függetlenül attól, hogy mikor érzékeli a számla kiállító a problémát, az adatszolgáltatásnak meg kell történnie. Ezt követően az érvénytelenítő számláról, majd a helyes adattartalommal rendelkező számláról is szükséges adatot szolgáltatni (amennyiben megmarad az adatszolgáltatási kötelezettség, és nem összegelírás miatt kellett érvényteleníteni a bizonylatot). Vállalatirányítási rendszereknél jellemző megoldás, hogy a kiállítás napján érvénytelenített számlák nem kerülnek bele a könyvelésbe, de ettől függetlenül az adatszolgáltatásnak meg kell történnie.

A valós idejű adatszolgáltatás regisztrációt követően kezdhető meg. A regisztráció kettős regisztrációt jelent: számlázó program és végpont regisztrációja. A regisztráció célja, hogy az adóhivatal be tudja azonosítani azt a helyet és azt a számlázó programot, mely az adatot szolgáltatja. Az adatszolgáltató végpont minden esetben egyedi számlázó programot jelent. Ha egy társaságnak több telephelye van, mely telephelyeken elkülönült számlázó programok futnak, akkor mindenhol külön végpont regisztrációra van szükség.
A hatályos jogszabályok értelmében, az adóalanyok kötelesek az általuk használt számlázó program adatait, használat megkezdésekor és használatból történő kivonáskor bejelenteni. A jövőben, a valós idejű adatszolgáltatói regisztrációnak köszönhetően mentesülnek e kötelezettség alól. Azok az adóalanyok, akik nem kötelezettek valós idejű adatszolgáltatásra (a számlán áthárított adó összege nem haladja meg a 100.000 forintot), és így regisztrációra sem, továbbra is kötelesek a számázó program bejelentési kötelezettségüknek eleget tenni.

A rendelet előreláthatólag 2018. július 1-jén lép hatályba, de a tervek szerint már január 1-től lehetőség lesz tesztjelleggel, önkéntes alapon a NAV felé adatot szolgáltatni.